Our Faculty and Staff

All academic faculty members are required to hold a Bachelor's Degree and either hold or be eligible for a Georgia State Teacher's Certificate. A number of teachers have Masters or Educational Specialists Degrees. We are a member of the Georgia Independent School Association and are accredited by both AdvancED/SACS and Georgia Accrediting Commission (Accredited With Quality).

Front Office Staff

Gregg Bunn
Headmaster
Larry Keller
Assistant Headmaster, HS PE/Health/Civics
Angie Scott
Reception & Purchasing
Beverly Black
Accounts Receivable
Belinda Deloach
Accounts Payable
Jill Syms
Administrative Assistant

Teaching Staff

Debbie Kittrell
K4
Jamie Montgomery
K4
Amy Lively
K4 Assistant
Susan Reynolds
K5
Autumn Hickman
K5 Assistant
Heather Wilcher
K5 Assistant
Hadley Harrison
1st
Jaime Brocato
1st & 3rd Assistant
Ashlie McClellan
2nd
Jill Reeves
2nd
Jaime Brocato
2nd Assistant
Kristy Smith
3rd
Penny Weaver
4th
Kathy Ogden
4th
Jennifer Murray
5th/6th
Susan Daniel
5th/6th
Carol Hogan
5th/6th
Debra Perkins
7th HR, Middle School English, Social Studies
Kim Tsakonas
10th HR, High School Science
Monika Mobley
7th, Middle School Math, High School English
Juan Restrepo
High School Foreign Languages
Elyse Nelson
High School Math
Tabitha Geahr
High School Math
Kasey Land
High School English
Linda Byne
High/Middle School English
Karen Rowland
8th HR, High/Middle School Science, Middle School Reading
Karen Reeves
High School Social Studies
Hunter McBride
High School Social Studies
Evan Butcher
MS/HS Social Studies
Carol Johnson
High School English
Sarina Thomas
High School Science
Debra Perkins
7th HR, Middle School English
Robin Hammett
Art, Middle School English
Angela Joiner
Music
Mary Ann Mead
Technology, Yearbook
Aaron Phillips
PE
Randy Broxton
PE

Programs and Services

Samantha Winkler
Guidance Counselor
Aaron Phillips
Athletic Director
Mary Ann Mead
IT Coordinator
Debbie Kittrell
Kindergarten Program Director
Robin Hammett
After School Program
Teri Adkins
Resource Program
Jamie Mallard
Resource Program
Linda Byne
Librarian & Media Specialist
Susan Oliver
Library Aide
Hadley Harrison
Accelerated Reader

Lunchroom and Custodial Staff

Erica Kent
Food Service Coordinator
Valerie Oglesby
Lunchroom
Emma Jackson
Lunchroom/Custodial Staff
Ella Gordon
Lunchroom/Custodial Staff
Nick Jackson
Custodial Staff
Chris Jones
Custodial Staff

Clubs

Alumni Association
Athletic Booster Club
Beta Club, Tabitha Geahr
Fellowship of Christian Students, Sam Winkler
Big Buddy & Little Buddy Club, Robin Hammett
Interact Club, Kasey Land
Literary, Linda Byne, Angela Joiner
Math Club, Elyse Nelson
PTO
SADD Club (Students Against Destructive Decisions), Karen Rowland
Student Council, Monika Mobley
Spanish Club, Juan Restrepo
Science Club, Sarina Thomas